Biznes i Prawo

Konta bankowe – typy rachunków bankowych

Konta bankowe

Posiadanie konta bankowego znacząco usprawnia posługiwanie się środkami pieniężnymi. Zdeponowanie naszych oszczędności na rachunku bankowym, pozwoli nam w wygodny sposób przeprowadzać przelewy oraz dokonywać płatności. Z kolei karata płatnicza umożliwi płacenie bez używania gotówki.
Banki oferując konta bankowe, gwarantują bezpieczeństwo oraz wygodę. Są to dwie podstawowe cechy rachunków bankowych, które przekonują ludzi do właśnie takiego przechowywania oszczędności. Pieniądz plastikowy (karta płatnicza) – bardziej płynny, wypiera pieniądz gotówkowy – mniej płynny. Obecnie możemy wybierać spośród różnego rodzaju kont bankowych. Jednym z nich jest konto oszczędnościowe.

Konto oszczędnościowe jest rachunkiem bankowym posiadającym oprocentowanie. W przypadku zwykłych kont bankowych, klient nie może liczyć na zyski z odsetek. Banki różnicując swoje oferty proponują konta, które mogą wypracować dodatkowe przychody. Na tym kończą się różnice pomiędzy normalnym kontem bankowym a rachunkiem oszczędnościowym. Oprocentowanie wynika głównie z faktu zmniejszonej płynności środków zdeponowanych na koncie oszczędnościowym. Zakładając tego typu rachunek, mamy dostęp do oszczędności, jednak za każdy wykonany przelew będzie pobierana dodatkowa opłata. Także obracanie oszczędnościami jest ograniczone. Konto oszczędnościowe jest przeznaczone dla osób, które chcą powiększyć swoje środki dzięki oprocentowaniu. Jednak przez cały okres trwania umowy chcą mieć także możliwość wypłaty gotówki bez utraty wypracowanych zysków (np. w przypadku wcześniejszej wypłaty oszczędności z lokaty bankowej, tracimy odsetki).

Kolejnym rodzajem kont bankowych są konta firmowe. Jest to rachunek dedykowany specjalnie podmiotom prowadzącym działalność gospodarczą. Konto firmowe ułatwia przelewanie wynagrodzeń pracownikom oraz płacenie składek ubezpieczeniowych.Rachunek firmowy będzie służył także do rozliczania się z Urzędem Skarbowym. Aby założyć konto firmowe należy, w świetle prawa być podmiotem gospodarczym, czyli prowadzić przedsiębiorstwo. Dodatkowo każdy bank wymaga dostarczenia odpowiednich dokumentów poświadczających prowadzenie działalności. Są to m.in. nr REGON oraz lista zatrudnianych pracowników. Konta firmowe znacząco pomogą przedsiębiorcom w rozliczaniu się z innymi podmiotami gospodarczymi.

Jednym z bardziej popularnych rodzajów konta bankowych na rynku są rachunki bankowe dla osób młodych oraz studiujących. Banki odpowiadając na zapotrzebowanie pewnej grupy docelowej na rynku, oferują konta bankowe osobom, które nie wykazują stałych dochodów. Konto młodzieżowe jest przeznaczone dla osób w wieku pomiędzy 13 a 18 rokiem życia, a więc dla osób posiadających zdolności do czynności prawnych. Do założenia konta młodzieżowego potrzebna jest zgoda opiekuna. Rachunek taki charakteryzuje się niższymi kosztami funkcjonowania oraz pewnymi ograniczeniami co do wysokości wypłat gotówki oraz przelewów. Innym rodzajem konta jest rachunek studencki. Jest on przeznaczony dla osób uczących się, które jeśli wykazują już jakieś wpływy na konto, to występują one ze zmienną regularnością. Tak samo, jak w przypadku konta młodzieżowego, konto studenckie posiada niższe niż zwykle opłaty za dokonywanie transakcji.

Previous article
Od czego uzależnione jest oprocentowanie lokat terminowych w bankach?
Next article
Rodzaje lokat bankowych oferowanych na rynku
About the author