Biznes i Prawo

Analiza formacji na wykresach giełdowych

Analiza formacji giełdowych

Wielu z nas decyduje się na przygodę z giełdą finansową. Dzięki internetowi i łatwemu dostępowi do kont maklerskich mamy dziś niemal nieograniczone możliwości spekulowania wieloma towarami na niemal wszystkich światowych giełdach. Dawno odeszły czasy, gdy dzień pracy gracza giełdowego rozpoczynał się wraz z otwarciem lokalnych rynków a kończył wraz z ich zamknięciem. Obecnie, gdy kończy się dzień w Japonii, zaczyna się w Europie. Gdy w Europie handel trwa w najlepsze, dzień pracy zaczynają giełdy amerykańskie. A my siedząc w domu przed podłączonym do internetu komputerem, możemy śledzić wszystkie rynki i brać czynny udział w grze na każdym z nich. Możemy handlować nie tylko akcjami, ale również walutami czy towarami. Wszystko zależy od naszych umiejętności i finansów.

I tu oczywiście pojawia się kluczowy problem. Bo choć finanse zdobyć stosunkowo łatwo, to osiągnięcie zadowalającego poziomu wiedzy dotyczącej umiejętnej spekulacji papierami wartościowymi nastręcza wielu trudności. Bez podstawowej wiedzy, nie mamy szans by osiągnąć sukces na dłuższą metę. Oczywiście istnieje duże prawdopodobieństwo, że raz czy drugi uda nam się całkiem nieźle zarobić, jednak w długim terminie, nie znając zasad i realiów kierujących giełdami, jesteśmy skazani na porażkę. Podstawową umiejętnością konieczną do odniesienia sukcesu jest skuteczna analiza formacji na wykresach giełdowych, czyli poprawne odczytywanie trendów i sygnałów oraz umiejętne reagowanie na nie.

W związku z rosnąca liczbą inwestorów, jak grzyby po deszczu powstają szkoły oferujące kursy tematyczne dotyczące zagadnień giełdowych. Bardzo duże zainteresowanie tego typu tematyką odnotowują również księgarnie. W ostatnich latach kilkakrotnie wzrosła liczba wydawnictw branżowych, z których potencjalny kandydat na inwestora może czerpać wiedzę. Furorę robią nawet ponowne wydania kursów bądź pamiętników pisanych jeszcze na początku XX wieku. Przykładem może być tutaj wydana po 80 latach od pierwszej publikacji książka Edvina Lefevre’a Wspomnienia gracza giełdowego, będąca biografią jednego z najskuteczniejszych w swoim czasie spekulantów amerykańskich – Jesse Livemoore’a. Poszukiwacze mniej tradycyjnych metod zbijania kapitału poprzez giełdę, znajdą również coś dla siebie. Curtis Faith w swojej książce Spekulacja instynktowna – jak wykorzystać intuicję prawej półkuli mózgu i inteligencję półkuli lewej, żeby stać się mistrzem gry giełdowej, pisze o inwestowaniu opartym bardziej na intuicji niż wiedzy, oraz o odpowiednim tej intuicji wytrenowaniu.

Previous article
Jak chronić karty kredytowe z chipem RDIF?
Next article
Od czego uzależnione jest oprocentowanie lokat terminowych w bankach?
About the author